Zázemí školky

ZAHRADA – Hlavní útočiště tvoří 800 m2 velká oplocená zahrada na Husově ulici. Na zahradě máme několik ovocných stromů a keřů, zeleninové záhony s jahodami, dýněmi, kukuřicí, rajčaty i květinami, pažitkou a léčivými bylinkami. Zahrada je rozdělena přirozenými bariérami na několik ploch (velké pískoviště, řemeslný kout, užitková zahrada, travnaté hřiště, lesní porost s kůrou, ohniště, kompost, prostor kolem houpaček, několik stolů s posezením), pro děti máme vytvořeny také různé úkryty a útočiště. Na zahradě se dále nachází  budka s funkčním nářadím k řezání, vrtání, broušení, zatloukání hřebíčků a zahradničení. Nedílnou součástí zahrady jsou příbytky pro zvířátka (morčata, králík), zvířátka s dětmi pravidelně čistíme a krmíme. Zezadu zahradu ohraničuje potok Melatínek vhodný pro pozorování vodních živáčků a zalévání zahrady.

 

_DSC8080

 

CHATA – V naší chatce je vestavěna kuchyňská linka, stůl s lavičkami, kamna, úložný prostor pro výukové pomůcky a výtvarné potřeby, knihovnička, zásoby náhradního oblečení, přezůvky. V chatce se dále nachází malý sklad na různé materiály a je k ní přistavěna kompostovací toaleta s nerezovým dřezem. Chatka nám slouží zejména jako útočiště v zimním období, kdy je potřeba se ohřát, usušit či najíst se v teple. K chatce dále patří velmi důležitý a rozlehlý přístřešek, pod kterým probíhá většina tvořivých aktivit, obědů a svačinek.  

 

_DSC8126

DOUPĚ – Doupě (obytný kontejner) nám slouží k odpolednímu odpočinku, děti odpočívají každý ve svém spacáčku. V Doupěti mají děti také deky, polštářky, dětské knížky na prohlížení a plyšáky. Doupě v zimě vytápíme kamny.

OKOLÍ – V těsné blízkosti zahrady protéká potok Melatín, zahradu školky obklopují lesy a stráně, v nichž nachází útočiště mnoho větších i menších tvorů. S dětmi proto na každodenní výpravy do lesa bereme krabičkové lupy, síťky a další pomůcky, můžeme tak pozorovat živočichy i rostliny v jejich přirozeném prostředí, poznávat je a chránit. Do přírody s dětmi vyrážíme po různých cestách, stezičkách i mimo ně. Místa, která mají děti v oblibě nebo se na nich čekáme, jsme společně pojmenovali (Černé jezero, U Dračice, Elfí les, Palačinka, …).

_DSC7817