Příklad třídního vzdělávacího plánu – duben

Duben

Skřítkové uprostřed aprílového počasí

Už bývá příjemně teplo a hřejivé sluneční paprsky nás lákají ven na zahrádku, postarat se o ještě neobsazená políčka záhonků a řádně je zaplnit. Někdy nás ale naopak může překvapit chladné a deštivé počasí. Dubnové počasí je jako člověk – občas velice nevyzpytatalné. Můžeme se v něm však naučit číst? V počasí částečně ano a právě to budou tento měsíc skřítkové zkoumat. V dubnu také skřítkové návážou na únorové téma o zrození života – vždyť právě v tomto čase se ve zvířecích rodinách rodí nejvíce mláďátek. S jakými se můžeme setkat na dvorku a které se naopak schovávají v bezpečí lesa? První i poslední dubnový den se bude slavit – den bláznů a čarovná filipojakubská noc.

Dílčí témata:

1) Na zahradě – vysazujeme vybrané druhy rostlin

2) V lese – Pozorujeme výrazné změny počasí, zkoumáme počasí.

3) Tradice – Apríl, filipojakubská noc

4) Mláďátka – s jarem se rodí nový život

Dílčí cíle:

Ad 1) Na zahradě – Dle pranostik (viz níže) vysejeme len a zasadíme naklíčené brambory. Nachystáme si také sadbu teplomilných rostlin, jako jsou rajčata či dýně.

Ad 2)Počasí – Průběh měsíce zasvětíme pozorováním změn aprílového nevyzpytatelného počasí. Změny budeme zaznamenávat do speciálního kalendáře. Vyzkoušíme si různé pokusy a experimenty, abychom zjistili, proč a jak prší, co je to tlak, jak vzniká vítr, duha, jak stoupá a klesá teplota atd. Pomáhat nám bude srážkoměr a teploměr.

Voňavá tajemství – z knihy Voňavá tajemství bylinkových skřítků – přirozené poznávání jarních bylin a jejich léčivých účinků.

Ad 3) První duben je den, kdy svět napodobuje proměnlivé dubnové počasí – je apríl – čas bláznů, šašků, žertíků a vtípků. Den, kdy se lidé přestanou brát tolik vážně a různé třeštění je povoleno. Co asi letos vymyslí skřítkové?

Poslední den v dubnu je zase věnován stavěním fater a zapalováním čarodějných ohňů, kde vše nečisté bude spáleno, abychom se mohli vydat do světlejší a teplejší části roku.

Ad 4) Prožitkovou a tvořivou formou a za pomoci různých pomůcek se budeme seznamovat se členy zvířecích rodin, především pak domácími zvířaty a jejich mláďaty a lesní zvěří, hmyzem i bezobratlími živáčky, kteří s námi žijí v potoce za zahradou.

Procvičení jemné motoriky imitací dojení (gumová rukavice naplněná vodou)

Písně měsíce:

Čížečku čížečku (jak sejou mák, jak roste mák, kvete mák, plejou mák, zraje mák, jak lámou mák, jak jedí mák)

Matko země

Matko země, tvá síla je ve mě,
ohněm pálíš a za to náš dík

Matko země, tvá síla je ve mě,
vodou zurčíš a za to náš dík

Matko země, tvá síla je ve mě,
větrem hučíš a za to náš dík.

II: Matko země, tvá síla je ve mě,
všechno nás učíš a za to náš dík.

Matko země, tvá síla je ve mě,
všechno je z tebe a za to náš dík :II

 

 Pranostiky v dubnu:

  1. Na desáty v dubnu den setý býva krásný len.
  2. Na svatého Vojtěcha v polích samá potěcha.
  3. Do svatého Jiřího nebojte se hada žádnýho. Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na svatého Jiří vlaštovky už víří.
  1. Svatého Marka deštivo, sedm týdnů blátivo. Brambory sázej na svatého Marka – bude jich plná jamka.
  1. U svatém Kvirinu už je teplo i ve stínu.